KARANTÉNA - osobní zodpovědnost

16.03.2020

Současná situace je velkou příležitostí pro každého z nás k zamyšlení nad mnoha tématy.

Já jsem si pro dnešní rychlé uvažování vybrala téma - OSOBNÍ ZODPOVĚDNOST

Proč?

Protože již v tak krátkém čase, který je karanténa ustanovena, jsem se setkala s mnoha názory na ní. S mnoha pokusy ji porušit už dopředu. S mnoha odůvodněními proč to mohu udělat zrovna já. S mnoha osobními potřebami a vysvětleními. S mnoha protesty a nesouhlasy s nařízením.

Proč já jsem se rozhodla dodržovat nařízení?

Já osobně se nebojím nemoci. Vím, že nemoc může postihnout každého. I mne. Zrovna tak smrt, může přijít každým okamžikem. A i nemoc nebo smrt mých blízkých může nastat kdykoliv. Nemohu je ochránit. Nikdo to nemůže udělat....

Také nemám zákaz pracovat. Mohu chodit do práce a proto se nabízí možnost, že byste za mnou přijeli i v době karantény a já jsem vlastně "z obliga". Naopak, když to udělám, budu moci fungovat dál a zajistím si obživu. Proč to tedy neudělám? 

Právě proto, že jedna z věcí, kterou v této situaci vnímám jako užitečnou se učit je také umění potlačit svoje vlastní zájmy a potřeby, vnímat celek a najít v sobě pokoru poslechnout i nařízení, o kterých třeba vnitřně mohu pochybovat nebo bych si mohla myslet, že já bych vymyslela jiná efektivnější.... Ale je to v tuto chvíli moje zodpovědnost rozhodovat, co je správně? Co je efektivní? A jsem si stoprocentně jistá, že bych porušováním neohrožovala ty slabší, kteří mohou onemocnět a kteří se nemoci i smrti bojí? Jsme si jistá, že bych se pak mohla dívat sama sobě do očí, když by umírali rodiče mých klientů?.... tak jak mám velmi osobní zprávy od majitele továrny v Itálii že jeho lidem tam už rodiče umírají?


Jak přijmout zodpovědnost a přitom nebýt tupou ovcí ve stádě?

Nebýt ovcí je o tom udělat vlastní svobodné rozhodnutí. Dodržím karanténu ne proto, že mne někdo nutí. Ale proto, že jsem se rozhodla. To je velká svoboda....


Ptáte se jaké to má hranice? Kdy bych naopak neměl(a) jen slepě poslouchat? 

Odpovědí může být film "Vyšší princip". Pokud už jste ho dlouhou dobu neviděli, tak si ho můžete v období karantény osvěžit. Je to moc poučný příběh na toto téma :-).