PROFESNÍ ZMĚNY - 3 tipy - jak se na ně připravit dopředu

01.02.2024

článek si také můžete pustit jako video

kromě poslechu textu v němu vidíte i fotky přírody z Dubí Hory  - video trvá 4 minuty 


V životě se často stává, že profesní kapitola, kterou jsme prožili, je už překonaná. Že jsme na rozmezí toho, kdy tušíme, že potřebujeme udělat nějakou větší změnu abychom nevyhořeli. Odjet na dovolenou a dočasně si odpočinout nám už nepomáhá. A víme, že nám už nebude stačit proškrtat si diář nebo ubrat nějaké aktivity. Že je potřeba udělat razantnější krok.

Někde uvnitř nás to začíná být jasné. POTŘEBUJEME TO JINAK… Chceme něco nového… Někdy už tušíme, co to bude. Jindy ještě nemáme jasnou představu o konkrétním obsahu nové aktivity… Ale už je to někde v nás připraveno…. Ale také máme strach… Co to přinese? Uživím se? A to jsou v takové situaci časté i velmi pochopitelné úvahy…

Teoreticky by si člověk mohl říct sám sobě: "Jdi do toho! Pusť strach a dej se do něčeho nového HNED!". Ať to neprotahuješ... Ať nedopadneš jako hrdina knihy Mnich, který prodal své Ferrari... Právník, který našel odvahu něco změnit až v okamžiku kdy prožil zdravotní kolaps přímo v jednací síni...

Ale obvykle to tak jednoduché není. Z vlastních zkušeností a ze zkušeností svých klientů vím, že je důležité nejdříve do každé změny opravdu DOZRÁT. A jak moc je důležitá vnitřní PŘIPRAVENOST, aby člověk mohl vidět a využít novou PŘÍLEŽITOST, která se nabízí.

A proto bych dnešní příspěvek ráda věnovala tomu, jak už dopředu můžete pracovat na své připravenosti k profesním změnám. Pro případ, že by vás potkala taková životní výzva. Aby ten proces pak byl rychlejší a snazší.

Doporučuji trénovat svoje nevědomí předem a stále dokola. Způsobů, jak se trénovat v připravenosti je samozřejmě nekonečné množství. A není v možnostech tohoto krátkého článku je všechny zde zmínit.

Přidávám tedy alespoň 3 slíbené tipy, jak na to.

A věřím, že když je vyzkoušíte, třeba objevíte i nějaké další vlastní metody, které vám budou fungovat.

Nejdříve si pusťte krátký meditační příběh FLÉTNA od Michala Kindla.

1. tip: Inspirujte se tímto příběhem... A pak napište vlastní příběh na toto téma – pokud jste žena, pak pište o ženě. Pokud jste muž, pak pište o muži. Napište příběh o někom, koho jeho práce už netěšila. A kdo našel odvahu to změnit. A prožívejte to spolu s ním... Radujte se opravdově z jeho změny, z jeho úspěchu.

2. tip je: Nakreslete k příběhu, který jste napsali obrázek. Vůbec nevadí, že neumíte kreslit, důležitý je prožitek, který u toho budete mít.

3. tip: Hledejte ve filmech, v knížkách… Ale rozhlížejte se i v běžném životě… Ve svém okolí. Kdo je podobný vašemu hrdinovi z příběhu. Kdo to dokázal? Přemýšlejte o tom, jak to udělal? Co asi zažil? Co konkrétně mu pomohlo k připravenosti na změnu? Pište si své postřehy.

Těším se na vaše postřehy, sdílení, další nápady, jak s tématem pracovat. 

Text článku napsala Milada Dolejšová

Meditační příběh FLÉTNA – napsal a namluvil Ing. Michal Kindl

hudba použitá v meditačním příběhu – autor BARDO FLUTES - www.bardoflutes.com